Czy warto kupić samochód na firmę?

Zakup samochodu na firmę stwarza wiele możliwości oszczędzania na podatkach. Ustawy zawierają szereg zapisów, dzięki którym klient, który dokonał zakupu takiego auta, zwyczajnie oszczędza. O jakich zapisach mowa i czy warto zakupić auto na kredyt?

Największe plusy zakupu auta osobowego na kredyt to możliwość odliczenia 60% wartości podatku VAT (maksymalnie 6 tysięcy złotych) oraz amortyzacja owego samochodu. Jeśli klient bierze kredyt na bankowóz, to wówczas może odliczyć 100% wartości podatku VAT. Jeśli chodzi o kwalifikowanie zakupu auta jako kosztu uzyskania przychodu, to możliwe jest to tylko w wybranych sytuacjach. Generalnie, auto podlega amortyzacji, która jest naliczana w każdym kolejnym miesiącu.

Kupujący nie wpisuje zakupionego w koszty tylko jednorazowo, w miesiącu dokonania zakupu. Robi to przez kolejne 5 lat, aż do pełnej amortyzacji samochodu. Oczywiście nie powinniśmy zapominać również o tym, że w koszty można także wpisywać zakup paliwa, jak również napraw, a także części zamiennych.

3 Replies to “Czy warto kupić samochód na firmę?”

  1. Oczywiście, że warto, o ile tylko wszystko jest odpowiednio rozliczone, ale niestety, nie zawsze tak jest. Starajcie się rozliczać to poprzez biuro rachunkowe – nie zlecajcie tematu osobie przypadkowej, ani też nie zajmujcie się tymi sami. Mogą wynikać z tego tylko problemy.

  2. Dziwne pytanie – pewnie, że warto. Amortyzacja roczna 20% + do odliczenia maksymalnie 6000 złotych podatku VAT. Tak więc w praktyce takie auto kosztuje nas znacznie mniej i to ogromny plus. Sam kupuję teraz auto osobowe na firmę.

  3. Warto, tylko po tych 5 latach auto trzeba sprzedać, a od sprzedaży zapłacić podatek dochodowy i VAT, tak więc strony medalu są dwie. Najbardziej opłaca się jeździć takim samochodem dopóki tylko jest sprawny 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*